Kruche babeczki z kremem oraz owocami to dla mnie bardzo miłe wspomnienie z czasów dzieciństwa 😉 Poszukując tego smaku wertując różnego rodzaju przepisy znalezione w internecie znalazłem ten, który moim zdaniem najlepiej odzwierciedla ten smak… Poniżej przedstawiam mój ulubiony przepis na kruche babeczki.
Składniki
Kruche babeczki
- 2 żółtka jajka
- 200 g masła
- 300 g mąki tortowej
- 100 g cukru pudru
- sól
Krem:
- 250 g śmietany kremówki (30%)
- 250 g serka mascarpone
- 100g białej czekolady ( 1 tabliczka)
Opcjonalnie:
- owoce np. winogron, brzoskwinie, banany, ananas, kiwi itd.
- jakaś posypka typu wiórki z czekolady, groszki itd.
Instrukcja przyrządzenia/przygotowania
- Przygotowujemy stolnicę.
- Przesiewamy 300 g mąki na stolnicę i dodajemy odrobinę soli.
- Schłodzone masło kroimy na małe kawałki i wykładamy je na stolnicę z mąką.
- Szerokim nożem siekamy masło tak aby powstała konsystencja przypominająca kruszonkę.
- Następnie dodajemy do tak wymieszanych składników cukier puder oraz żółtka jajek i całość ugniatamy.
- Tak wyrobione ciasto formujemy w kulkę i owijamy folią spożywczą po czym na 30-40 min ciasto ląduje w lodówce.
- Schłodzone ciasto należy rozwałkować na grubość około 3mm. Aby ciasto nie przyklejało się do stolnicy warto posypywać ją mąką.
- Z tak przygotowanego ciasta wykrawamy przy użyciu np kubka lub foremki koła. Ważne aby średnica była większa niż średnica używanych foremek.
- Następnie należy roztopić trochę masła i wysmarować nim przy pomocy np pędzelka nasze foremki.
- Przygotowane foremki należy wylepić przygotowanymi uprzednio „plackami” ciasta.
- Następnie warto schłodzić wszystkie foremki przez około 40-60 min w lodówce.
- Ostatnim krokiem jest rozgrzanie piekarnika do około 200 stopni, wstawienie przygotowanych babeczek i oczekiwanie aż się zarumienią (u mnie to trwa około 15-20 min).
Przygotowanie kremu:
- Rozpuścić tabliczkę białej czekolady w kąpieli wodnej (do miseczki wkładamy czekoladę i miseczkę wstawiamy do garnka z gotującą się wodą).
- Wystudzoną czekoladę (temp. pokojowa) mieszamy mikserem z serkiem mascarpone.
- W oddzielnej misce ubić śmietanę.
- Do ubitej śmietany dodajemy stopniowo przygotowany wcześniej serek mascarpone z czekoladą ciągle mieszając (ja używam miksera z obrotową miską).
Babeczki wypełniamy kremem i na wierzch układamy owoce lub inne dodatki 😉
Smacznego!
Zdjęcia